Dondurmali Irmik Helvasi Tarifi

Dondurmalı irmik helvası tarifi

Malzemeler
1 buçuk su bardağı irmik
1 buçuk su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 su bardağı süt
NOT..(isteyenler tamamini 3 su bardağı olarak su ya da süt de koyabilir)
100 gram tereyağı yada margarin
2 yemek kaşığı dolmalık fıstık evde yoksa koymayın sorun değil.
Vanilyali dondurma

Hazırlanışı

Süt su ve şekeri bir tencereye koyup karıştırın şeker eridiği ve şerbet ısındığı zaman ocaktan alın kesinlikle kaynatmıyoruz sadece şerbetin ısınmasını ve şekerin erimesini sağlıyoruz.
Geniş ve derin bir tencereye tereyağını koyup eritin daha sonra dolmalık fıstığı koyarak 2 dakika kavurun.ardından irmiği ilave edin ve ocağımızı orta derece getirelim, sabırla karıştırarak irmigi kavuralım.
Siz istediğiniz kadar kavurun ben irmiği kahverengi olana kadar kavurdum Ama sizler rengini sarıda bırakabilirsiniz tamamen damak zevkinize kalmış...
Kavrulan irmiğimize şerbetimizi dökelim. Ama dikkatli bir şekilde Çünkü her yere sıçrar Elimiz yanmasın. şerbeti dökünce sulu bir şekilde olacak karıştırın 1 2 dakika, tencerenin kapagini kapatın ve 15 20 dakika dinlenmeye bırakın.. dinlenen helvamizi isterseniz sıcak servis edin isterseniz soğumasını bekleyin..
Servis edeceğiniz zaman bir tasa folyo ile kaplayın bu şekilde helvamiz ters çevirdiğimiz zaman rahatlıkla çıkacak .Tasin içine helvamız dan koyalım ortasını çukur gibi bırakalım oraya vanilyalı dondurma ekleyelim tekrardan üstüne helva ile kapatalım ve servis tabağına ters çevirelim.

Afiyet olsun