İspanyolların Tulumba Tatlısı "Churros" Meydan Okuması: GetirYemek'ten Daha Hızlı Yapabilecek miyiz?

Bugün yepyeni bir meydan okumayla karşınızdayım ama itiraf etmeliyim ki bu sefer her zamankinden daha çok heyecanlıyım. Neden mi? Çünkü bugün GetirYemek'ten churros sipariş edip kurye gelene kadar daha hesaplı, daha sağlıklı ve en önemlisi daha hızlı bir şekilde aynısını yapmaya çalışacağım. Açıkçası hız konusunda baya iddialılar, bakalım yetiştirebilecek miyim?

📌 @Getir Yemek 'in katkılarıyla!
►https://getir.app.link/J35aE1cfm2
►https://getir.app.link/PFy2uBIrc2


►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu

1 bardak, 250 ml, su
1 bardak, 140 gr, un
2 çorba kaşığı, 50 gr, tereyağı
2 çorba kaşığı toz şeker
1,5 yumurta
1 çay kaşığı sirke
1 paket vanilin
Yarım çay kaşığı tuz

Üzerine,
1 çay kaşığı Toz şeker
3 çorba kaşığı Tarçın
1 avuç bonibon

Sosu için,
1 kare paket, 70 gr, sütlü çikolata
3 çorba kaşığı krema

• İşe önce lezzetli hamuru olan şu hamurunu yaparak başlıyoruz. Bunun için orta boy bir tencerenin altını açıp 1 su bardağı suyu, 2 çorba kaşığı tereyağını, 1 tutam tuzu, 1 çay kaşığı sirke, 1paket vanilin ve 2 çorba kaşığı toz şekeri tencereye koyup altını açın.
• Toz şeker eriyip su kaynamaya başlayınca altını kızın.
• İçine 1 su bardağı unu koyun ve hızlıca karıştırmaya başlayın. Unu topak topak kalmayacak şekilde spatula ile iyice ezerek karıştırın. Hamurun pürüzsüz olması için hızlıca karıştırmak önemli.
• Ardından hamuru geniş bir tabağa yayıp soğutun. Benim gibi vaktiniz azsa balkona koyabilirsiniz.
• Bu sırada 1 kare paket sütlü çikolatayı benmari usulü eritin. Orta boy bir tencerenin içine sıcak su koyup üzerine bir kase oturtun. Suyun buharının ısısıyla çikolata erimeli. Kaynayan su kaseye değerse çikolatayı yakacaktır.
• Çikolata eridikten sonra içine 3 çorba kaşığı kremayı ekleyin ve karıştırın. Krema ve çikolata iyice karışınca sosu hazır bile.
• Hamur soğuduktan sonra içine 1,5 yumurta kırıp mikserle çırpmaya başlayın. Hamur önce kesilir gibi parça parça olacak ama çırpmaya devam ettikçe toparlayıp macun kıvamında bir hamur olacaktır. 2-3 dakika çırparak bu kıvama getirebilirsiniz.
• Bu sırada geniş ve düz bir tencereye kızartmak için ay çiçek yağı koyun ve ısıtmaya başlayın.
• Ardından evde varsa bir krema sıkma torbasına veya minik kekleri süslemek için kullanılan şırıngalara hamuru koyun ve ucuna yıldız şeklinde bir uç takın. Dilerseniz başka uçlar da kullanabilirsiniz.
• Hamuru bu şekilde sıcak yağın içine sıkın ve istediğiniz boyuta gelince bıçakla kesin.
• Hamur bıçağa yapışmasın diye arada ucunu yağa sokabilirsiniz.
• Churroları sıcak yağda altın sarısı açık kahverengi olana dek yaklaşık 4 dakika kadar kızartın. Yağın çok sıcak ya da soğuk olmaması önemli. Fazla sıcak olursa içleri pişmeden dışları yanmaya başlayacaktır. Fazla soğuk olursa da yağ çekeceklerdir. Hamuru yağa attığınızda yarıya kadar yağın içine inip tekrar çıkıyorsa doğru sıcaklıktadır. Eğer dibe batıyorsa yağ soğuktur. Fazla sıcaksa da hiç batmayıp üstte kalacaktır.
• 1 çay kaşığı toz tarçını 3 çorba kaşığı toz şekerle karıştırın. Toz şekerin taneleri biraz daha ince olursa çok daha güzel tutunacaklardır churronun üzerine.
• Kızaran churroları önce peçeteli bir tabağın içine alıp fazla yağını alın. Ardından bir kısmını tarçınlı toz şekere bulayın.
• Kalanları ise tarçınlı şekere bulamadan tabağa yerleştirin. Boylu boyunca ortasında yarık açıp içine çikolatalı sostan dökün. Üzerine de bonibon koyunca churrolar emrinize amade.


Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://www.refikaninmutfagi.com
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW
►Severek takip ettiğimiz kanallar: https://www.youtube.com/user/TurkeyVideoNetwork